03. 10. 2016
Tednik, 19. september 2016
V stanovanjskem objektu Lipa, sredi Ljubljane, se množijo stenice. Nadležni insekti, ki se hranijo s človeško krvjo, stanovalce spravljajo v obup. Otroci iz Lipe so v šolah stigmatizirani, oče samohranilec pa je zaradi stenic v strahu, da mu bodo pristojne socialne službe celo odvzele otroka.
Šli bomo po sledi predloga, o katerem je ta teden odločal Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, da bi bilo nekatere kontracepcijske tablete treba doplačevati. Kakšne bi bile posledice take odločitve? Zbrali bomo tudi razmišljanja različnih žensk o tem in o pravici do svobodnega odločanja o rojstvu otrok.
Zdravilo Levaxin je pri nas do letošnjega januarja redno jemalo 138 pacientov po raku ščitnice. Ne da bi jih kdorkoli obvestil, je Onkološki inštitut, ki je zdravilo več kot 30 let uvažal interventno, prekinil z uvozom, bolnikom pa so onkologi predpisovali dve drugi registrirani zdravili. Mnogi med njimi so se zaradi tega spopadali z različnimi hudimi stranskimi učinki. O tem so poročali svojim onkologom, vendar kot da jih niso želeli slišati. Šele objava v Tedniku je pristojne prepričala in Levaxin je od julija zopet na policah lekarne OI.
Otroci in mladostniki dojemajo smrt zelo drugače kot odrasli. V Slovenskem društvu Hospic izvajajo program žalovanja otrok in mladostnikov po izgubi bližnje osebe, prilagojen starostni skupini med 5. in 17. letom. Pomemben del programa je štiri dnevni tabor za levjesrčne. Takšna, edinstvena vrsta pomoči je za uporabnike brezplačna, financirajo se s pomočjo donacij, zato je Slovenskem društvu Hospic priskočil na pomoč tudi Tednik.
Park vojaške zgodovine v Pivki je primer, da se kljub birokratskim oviram v Sloveniji z voljo in delom da doseči ogromno. Pred natanko 10 leti smo v Tedniku objavili prispevek, v katerem so Pivčani v nekdanji vojašnici, ki je bila v ruševinah, govorili o načrtih z njo in upali, da jo bodo počasi obnovili tudi z evropskimi sredstvi. Danes je Park vojaške zgodovine v celoti obnovljen, je največji muzejski kompleks v državi z največjo rastjo obiskovalcev in če bo šlo tako naprej, bo kmalu tudi najbolj obiskan muzej v Sloveniji.
Te dni v Riu osvajajo medalje naši paraolimpijci. Tako kot vsi športniki so se za nastop na prestižnem tekmovanju pripravljali dolga štiri leta. Zaradi vedenja, da je priložnost le ena, pa tudi zaradi pozornosti javnosti, je psihični pritisk lahko ogromen. In kako se športniki počutijo, ko se načrti ne uresničijo in se stopničke izmuznejo?