03. 12. 2015
Tednik z znakovnim jezikom, 30.11.2015
Edini v Evropi smo, kjer policija stavka in to je sramota, pravi premier Miro Cerar. S policijskima sindikatoma, ki sta stavko napovedala skupaj, se vlada v enem tednu še ni začela pogajati. Policisti so ogorčeni, najbolj jih boli ignoranca in seveda sramotilne besede premiera, potem ko že dva meseca neprekinjeno varujejo vzhodno mejo države. Zato pravijo: mi vsi smo sindikat in stavkovne ukrepe bomo stopnjevali!
Doslej je Slovenijo prečkalo že več kot 225.000 pribežnikov z Bližnjega vzhoda. Pri nas ostanejo po nekaj ur, nekateri tudi nekaj dni, preden nadaljujejo pot, večina v Avstrijo in Nemčijo. Mnogi, predvsem tisti iz Sirije, obvladajo angleščino, vendar jih zelo veliko ne zna tujih jezikov. Večina jih govori arabsko ali farsi, urdu. Zato vojska, policija, zdravniki, humanitarna združenja in prostovoljci pri delu z begunci pogosto potrebujejo prevajalce – tolmače. Ker so tisti, ki znajo arabsko pogosto tudi sami iz kriznih žarišč, je njihovo delo še posebej čustveno.
Od januarja lahko pri nas v lekarnah samoplačniško kupimo zdravila iz sintetičnih pripravkov konoplje, kdaj bomo v naš zdravstveni sistem spustili zdravila iz naravne konoplje še ni jasno. Dokazano je, da le ta zdravijo mnoge bolezni, lajšajo stranske učinke onkoloških zdravljenj in pomagajo pri lajšanju bolečine. Naši pacienti jo morajo poiskati na črnem trgu, kjer je draga pa tudi sestavine niso jasne zato neukim uporabnikom, nevarna.
V rubriki Pomagamo vam tokrat predstavljamo 4-letnega Mateja iz okolice Sevnice. Na prvi pogled povsem običajen fantič je hudo bolan, ima Duchennovo mišično distrofijo. Bolniki z njo v povprečju dočakajo komaj 25 let. Mateju se zdaj obeta poskusno zdravljenje, ki naj bi upočasnilo razvoj bolezni. Družina bi nujno potrebovala denar, da bi Mateju zgradili za invalida primerno sobo in kopalnico.
Družbena omrežja so v zadnjih letih postala del našega vsakdana in samo facebook profil naj bi imelo kar 1,35 milijarde ljudi na svetu, med njimi 760 tisoč Slovencev.